campaign-edianeh-98

راستچین ، چپ چین و وسط چین کردن اشیاء و متن ها در صفحات Htmlvisibility  
mode_comment   ۳۳

:: خیلی از دوستان در سوال های مطرح شده پرسیده بودند که چطور عکس ، متن و یا شئ خاصی رو در صفحه وب به وسط بیارند و چینش افقی اونو وسطچین کنند . امروز در این پست به صورت کامل و مفصل در مورد چینش افقی انواع متن ، عکس و اشیاء در صفحات Html به روش های مختلف صحبت خواهیم کرد .

:: اول از همه بزارید در یک دسته بندی کلی تگ ها . المان های html رو به دوبخش تقسیم کنیم :

  1. متن ها و المان های شبه متن مثل لینک ها و عکس ها
  2. تگ ها و المان های بلاکی مثل جدول ها و تقسیم بندی ها (تگ div)

:: تگ ها و المان های بلاکی فرقشون با بقیه اینه که به صورت ضمنی قبل و بعدشون یک خط جدید ایجاد میشه . در واقع یعنی یک خط کامل رو در بر میگرین و پهناشون 100 درصد هست . المان های بلاکی شامل پاراگراف ها ، لیست ها ، جدول ها ، فرم ها و هدینگها هستند .

:: برای اینکه موقعیت افقی هر کدوم از این دو دسته تگ ها رو تعیین کنید روش های مختلفی وجود داره .

:: روش اول : وسطچین کردن اشیاء ( کهنه و منسوخ شده ) :

در این روش از تگ center که در ورژن های قدیمی html وجود داشت استفاده میشه . بعد از ورود CSS دیگه از این تگ استفاده نمیشه . البته هنوز مرورگرها اونو support می کنن ولی به احتمال زیاد در نسخه های آینده برای استاندارد سازی صفحات وب این سری از تگ های html که منسوخ شدند (تگ هایی مثل center و font ) دیگه توسط مرورگرها پشتیبانی نمیشه تا طراحان رو به استفاده از CSS برای این کار ملزم کنند .

شما هر کدوم از تگهای html ، متن ها ، عکسها و ... رو که درون تگ center قرار بدید ، اون شئ به صورت وسط چین در صفحه ی وب نماییش داده می شه . به طور مثال در کد زیر متن و عکس درون تگ center به وسط خط (از لحاظ افقی) منتقل میشن :

در کل توصیه میشه که این نمونه تگ ها رو بدلیل منسوخ شدنش به کار نبرید . و از روش هایی که در ادامه می گیم استفاده کنید .

:: روش دوم : تعیین موقعیت افقی محتوای پاراگراف در html با استفاده از ویژگی align در تگ <p> :

در صفحات وب معمولا متن ها درون تگ <p> که همون تگ پاراگراف هست قرار می گیرند . برای اینکه چینش افقی متن یک پاراگراف تعیین بشه ، برای این تگ یک attribute به نام align تعریف شده که می تونه مقادیر center ، left و right رو دریافت کنه که به ترتیب متن درون پاراگراف رو چپ چین ، وسطچین و راست چین میکنه . البته ویژگی align مقدار justify رو هم میتونه بپذیره که باعث میشه اندازه ی تمام خط های متن درون پاراگراف یکسان بشه و متن از دو طرف صاف بشه و حالت منظم به خودش بگیره . در صورتی که برای ویژگی align مقداری تعیین نکنید به صورت پیشفرض براش مقدار left در نظر گرفته میشه .

تگ پاراگراف یک ویژگی دیگه به نام dir داره که مخفف direction (جهت) هست که برای پاراگراف هایی که متن درونشون از زبانهای راست به چپ نویس ، مثل فارسی هست باید مقدار rtl یعنی (right to left) و برای زبان هایی که نوشتن اونها از چپ به راست هست مثل انگلیسی باید مقدار ltr یعنی (left to right) رو بگیره . مقدار پیشفرض ویژگی dir هم که ltr هست ، یعنی مخصوص زبان هایی مثل انگلیسی .

:: چهار تا پاراگرافی که در زیر آوردم رو به صورت مثال می تونید ببینید . متن درون هر پاراگراف توضیح چینش همون پاراگراف هست :

در تگ p اگر ویژگی align و dir آورده نشه ، مقدار پیشفرضی که گفتیم (left و ltr) براش در نظر گرفته میشه !

:: روش سوم : استفاده از CSS برای تعیین موقعیت افقی محتوای تگ ها

امروزه دیگه سعی می شه تمامی خصوصیات و شیوه ی نمایش تگ ها رو با استفاده از CSS تنظیم کنند و شدیدا توصیه می شه که شما هم همین کارو انجان بدید . حتی برای پاراگراف ها !

:: ویژگی text-align در CSS دقیقا همون کار ویژگی align در پاراگراف ها رو انجام میده . همون مقادیر رو هم میتونه بپذیره . به جای ویژگی dir در تگ p هم یک ویژگی به نام direction در CSS وجود داره که این ویژگی هم مثل dir می تونه دو مقدار ltr و rtl رو بپذیره.

خوبی استفاده از ویژگی های CSS اینه که دیگه فقط مختص تگ p نیست و شما در هر تگی که این ویژگی ها رو به صورت CSS بکار ببرید ، میشه چینش محتوای درون اون تگ رو تعیین کرد .

همون چهار تا پاراگراف بالایی رو که با استفاده از ویژگی های html خود تگ p براتون آوردیم ، در زیر با استفاده از ویژگی های معادل در CSS نوشتم که از لحاظ شیوه ی نمایش و چینش هیچ فرقی با هم نمی کنند ولی استفاده از این روش استاندارد تر هست :

:: یه نکته اینکه برای استفاده از ویژگی های CSS درون تگ های html ، باید از ویژگی style درون اون تگ استفاده کرد که ویژگی های CSS مختلف رو که با علامت semi-colon (;) از هم جدا شدند به عنوان مقدار می پذیره . (برای آشنایی کامل با چگونگی استفاده از ویژگی های CSS پیشنهاد می کنم حتما مطلب شیوه های مختلف استفاده از CSS در صفحات html و Syntax و قواعد نوشتاری زبان CSS رو بخونید) .

:: برای تعیین چپنش افقی عکس ها ، می تونید اون رو درون یک تگ پاراگراف که چینش رو براش تعیین کردید استفاده کنید .

:: روش چهارم : استفاده از CSS برای تعیین موقعیت افقی المان های بلاکی مثل جدول ها و تقسیم بندی های صفحه (تگ div)

معمولا دوستانی که در مورد چینش اشیاء مشکل داشتند ، بیشتر در مورد چینش جدول ها و تقسیم بندی های صفحه (تگ div) سوال می پرسیدند . در اینجا می خوایم روش درست و استاندارد انجام این کار رو براتون بگیم .

روش غیراستاندارد و غیر معمولی که بکار میره اینه که جدول ها و المان های بلاکی رو درون یک تگ دیگه قرار میدند و چینش تگ پدر رو تعیین می کنند تا محتوای درون اون رو به راست ، چپ یا وسط ببرند . این روش نادرسته و در بعضی از مرورگر ها پشتیبانی نمیشه .

:: برای این منظور باید از ویژگی های CSS برای همون تگی که می خوایم چینشش رو تعیین کنیم ، استفاده کنیم . برای راست چین و چپ چین کردن یک المان بلاکی باید از ویژگی float در CSS که به معنی شناور بودن هست در خود تگ استفاده کنیم . ویژگی float دو مقدار left و right رو می پذیره که باعث شناور شدن المان بلاکی در چپ یا راست میشه . به طور مثال در کدهای زیر جدول آورده شده به سمت راست صفحه منتقل میشه (محتواش راست چین نمیشه ، خودش به راست میره) و تگ div آورده شده در سمت چپ شناور میشه .

در المان های بلاکی به صورت پیش فرض پهنای المان 100 درصد هست . برای همین من با استفاده از ویژگی width مقدار 200 پیکسل رو برای پهنای تگ جدول و div فوق تعیین کردم تا به چپ و راست رفتنشون مشخص باشه .

:: روش مرسوم و صحیح وسط چین کردن المان های بلاکی استفاده از ویژگی margin در CSS هست . ویژگی margin فاصله ی حاشیه ی یک تگ تا تگ پدرش (تگی که اون رو در بر داره) رو مشخص میکنه . شاید تعجب کرده باشید که چطور و چرا از این تگ برای وسط چین کردن المان بلاکی استفاده میشه ! خوب وقتی شما این فاصله رو از چپ و راست مقدار 50 درصد قرار بدید ، در واقع یعنی اونو در وسط قرار دادید !

:: چون قصد دارم در آینده در مورد ویژگی margin و دو ویژگی padding و border در CSS یک مطلب مفصل بنویسم و تفاوت و کاربردهاشون رو بگم در اینجا مختصرا در مورد margin توضیح میدم . تگ margin چهار مقدار رو که با یک space از هم جدا میشن ، می پذیره که به ترتیب فاصله از بالا ، راست ، پایین و چپ تگ رو مشخص می کنه . به طور مثال در پاراگراف زیر فاصله از بالای پاراگراف 10 پیکسل ، از راست 7 پیکسل از پایین 5 پیکسل و از چپ 3 پیکسل هستش :

همونطور که گفتم شما میتونید به جای واحد pixel از درصد استفاده کنید . با قرار دادن مقدار 50 درصد برای فاصله از چپ و راست ، المان رو به وسط میارید . همچنین برای انتقال یک المان بلاکی به وسط ، مرسوم هست که در تگ margin برای فاصله از بالا یک مقدار رو تعیین می کنند و به جای سه مقدار دیگه از کلمه ی auto استفاده می کنند . که اینکار به صورت پیشفرض فاصله از سه سمت دیگه رو 50% در نظر میگیره . همون تگ پاراگراف فوق رو با یکی از دو شیوه ی زیر با استفاده از تگ margin میشه به وسط منتقل کرد :

:: برای به وسط آوردن جدول و تگ div ی که در بالا به چپ و راست شناورش کرده بودیم هم میشه به این شکل عمل کرد :

:: ضمنا بر اساس طراحی تون می تونید به جای 50 درصد از دو طرف ، از یک طرف مثلا 30 درصد و از طرف دیگه 70 درصد فاصله بدید . در این حالت شئ مورد نظر به سمتی که %30 فاصله دادید مایل میشه ! امیدوارم که این مقاله هم بدردتون خورده باشه . برای دریافت مطالب دیگه یادتون نره مشترک فید ما بشید ، یا اینکه از باکس نارنجی رنگ زیر اشتراک ایمیلی بگیرید .

comment دیدگاه کاربران
مهیار نظری پور

درود بر شما
در ادیتورهای انجمن ساز وی بولتین، هر سه حالت چپ چین و راست چین و وسط چین وجود داره، ولی حالت Justify Full وجود نداره..
بنده، بواقع به این امکان در ادیتور، نیازمند می باشم..
در صورت امکان؛ بفرمائید راه حلّی دارد یا خیر.
سپاس
مهیار نظری پور
مدیرکلّ دردونه

لقمان آوند

سلام
در صورتی که ادیتور ویرایشگر html داره باید کد html مطلب ارسالی رو تغیر بدید . و اگر از bbCode ها استفاده میشه من آشنایی چندانی باهاشون ندارم .

pirooz

سلام
شیوه چهارم فقط در فایرفاکس جواب میده و در IE‌ وسط چین نمیشه 🙁

لقمان آوند

در IE8 و IE9 مشکلی نداره . در IE های قدیمیتر ممکنه جواب نده . برای همین بهتره از تگ center هم در کنار margin استفاده کنید تا همه رو ساپ.رت کرده باشید .

vahid2451

سلام
با روشی که شما فرمودین من تونستم هدر – منو و نوشته ها رو وسط چین کنم اما سایدبارها به هم ریختن
میشه بفرمایید که چیکار باید بکنم؟
سی اس اس هم که در دسترستون هست:
http://selm.ir/

با تشکر بسیار
ممنون

لقمان آوند

سلام
احتمالا تغیراتی که در کلاس های CSS دادید بین اجزای دیگه ای هم در صفحه وب شما مشترک بوده . سعی کنید برای چنین تغیراتی کلاس جداگانه تعریف کنید و اونو به تگ های دلخواه اضافه کنید .

vahid2451

اگه میشه بیشتر توضیح بدین
الان من تغییرات دیگه ای دادم اگه میشه ببینید
الان سه قسمت مین ، ساید راست و چپ هر کدوم فلوت رایت دارن
اینو چیکار کنم که وسط بیان؟
مرگین آئتو هم میذارم به هم میریزه
همچنین درصد هم جواب نمیده
البته من برای هر سه یک چیز میذارم
اگه ممکنه کمک کنید
با تشکر
😳

vahid2451

سلام
مشکل بنده حل شد
با استفاده از مطالب شما
با تشکر بسیار
😳

لقمان آوند

بسیار خوب
موفق باشید

سجاد

سلام خسته نباشید

اگه بخوایم برای یک باکس یا تصویر در استایل کلاس تعریف کنیم و از استایل باکس رو کنترل کنیمو وسط چین کنیم باید از margin استفاده کنیم ولی مشکلی که هست اینه که تو مانیتور های مختلف مکان باکس تغییر میکنه ! برای حل این مشکل پیشنهادتون چیه؟

لقمان آوند

سلام
شما اگه margin:0 auto رو استفاده کنید در هر مانیتوری باکس وسط قرار میگیره ! و چنین مشکلی وجود نداره !

پوریا

با سلام خدمتتون یه سوال:تو وبلاگ ها برای راست چین کردن منوها چگونه باید عمل کرد؟منظور از از منوها (لوگو وارشیوو…….)هستش

لقمان آوند

از مشخصه های direction:rtl و text-align:right در css استفاده کنید .

رسول

سلام
من متن رو خوندم ولی اخر نفهمیدم باید چچیکار کنم
مشکل من این می خوام مثلا یه اسلایدر که تو سایت وردپرس با یه کد مثلا

در ابزار ها و یا تو خود قالب نمایش بدم
حالا مشکل اینه میخوام مثلا این اسلاید که توسط این کد نمایش داده میشه رو بیارم وسط اما نمیشه
تقریبا تمام روش ها رو امتحان کردم ولی چون با css آشنایی کردم دارم شاید به صورت اشتبا بوده الان من باید چیکار کن ؟

لقمان آوند

خوب باید css و کدخونی خوب بلد باشی …

alireza

آموزشات فوق العادست

alireza

خسته نباشید…من الان دوتا divدارم میخوام divی که در داخل divپدرش هست رو فاصله ی بالاش و مثلا 5px از div پدرش باشه.ولی جفتشون باهم میان پایین!!!! امیدوارم متوجه مشکلم شده باشید…باید چیکار کنم؟

لقمان آوند

برای div درونی از ویژگی margin-top:5px در css استفاده کن .

hk_register

درود.
با سپاس از سایت خوبتان.
من می خوام یه textBox رو در کد html ، به سمت راست صفحه ببرم.(دقت کنید که به متن داخلش کاری ندارم، بلکه خود تکست باکس). لطفا راهنمایی کنید.
با سپاس

میلاد حیدری

یک div ایجاد کنید سپس direction آن را rtl کنید!!!!

hk_register

آقا ممنون از راهنماییتون. یک سوال دیگه: چطور میشه از رفتن به خط بعد، بعد از دستور پاراگراف جلوگیری کرد؟ مثلا بشه یک تکست باکس رو درست بعد از یک تکست اضافه کنیم.

با سپاس

میلاد حیدری

مثل :

به همین راحتی!

hk_register

این طوری که دوتا textBox پشت هم میاد. من میخوام یک textBox بعد از یه متنی که با پاراگراف زدیم بیاد.

میلاد حیدری

این کار برای تگ های پاراگرافیک ، div، هدر ها ، غیر ممکن است!

hk_register

آها، ok . پس چطوری میشه همچین چیزی نوشت؟ مثلا: بنویسید “نام کاربری” و جلوش یک تکست باکس بیاد !

ممنون از راهنماییتون.

میلاد حیدری

مجید

من برای راست چین کردن مشکل ظاهرا بزرگی داشتم و از روش دوم استفاده کردم (گزینه ی آخر) استفاده کردم. مشکلم هم حل شد.
ممنونم ازت

mohammad

با تشکر از ویبلاگ خوب تون من خیلی مشکلاتام حل شد

7alma

سلام
مشکل بنده حل شد
با استفاده از مطالب شما
با تشکر بسیار 🙄

کیا

با درود بی کران
به کارتان ادامه دهید فرزند سرزمین کورش.

آموزش کار بزرگانست.

بدرود

مجتبی

thank you so much

hesam

آقا سلام.
خسته نباشید.
من تازه کارم.
میخوام تو یه صفحه 2تا عکس وسط و کنار هم باشن
یعنی از گوشه ها فاصله داشته باشن و وسط صفحه باشن
از پاسختون پیشاپیش ممنونم…

لقمان آوند

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :