آموزش PHP (بخش هشتم) نکاتی قابل توجه برای تابع هاvisibility  
mode_comment   ۶

در این بخش ، از سری آموزش PHP شما را با تابع های مربوط به داده ها از قبیل تبدیل نوع ، چک کردن نوع فعلی و... آشنا خواهیم ساخت ، همچنین در این بخش شما را با ثابت ها در PHP آشنا خواهیم ساخت.

تغییر نوع داده ها به صورت مستقیم در PHP :

همانطور که در بخش های پیشین گفته بودیم ، زبان PHP شامل چندین نوع ، نوع داده ای میباشد ، از قبیل : integer , string , object , array و... در این بخش قصد داریم پس از تعریف متغیر ، در هنگام نیاز ، نوع داده ای خود را با استفاده از تابع های از پیش آماده شده در زبان php تبدیل نمائیم.

داده ها در زبان php ، بسیار ساده هستند ، و البته هوشمند ، اما شاید از خودتان بپرسید چرا از کلمه هوشمند استفاده کردم ؟؟؟برای درک هوشمندی داده ها در php به مثال زیر توجه نمائید :

بعد از اجرا کردن کد فوق ، حتما خروجی را مشاهده نموده اید ، که برابر با 150 می باشد ، اما چرا 150 ؟؟؟

در قسمت اول کد فوق ، ما یک متغیر با مقدار 50 تعریف نموده ایم و در خط دوم یک متغیر دیگر با مقدار رشته 100 ، توجه کنید رشته 100 تعریف نموده ایم (این متغیر در حال حاضر یک رشته محسوب می شود و یک عدد نیست!) و در خط آخر کد ، ما دو متغیر را با یکدیگر جمع نموده ایم ، سپس در یک متغیر قرار داده ایم و آن را چاپ کرده ایم.

اما نکته قابل اینجاست که در زمان جمع کردن دو متغیر ، php به صورت هوشمندانه تبدیل نوع را انجام می دهد و متغیر رشته ای ما را به یک integer تبدیل می کند.

حال به مثال زیر نیز توجه نمائید :

به نظر شما خروجی کد فوق چیست؟؟؟ در خط اول این کد ، ما یک متغیر با مقدار 7 learn تعریف نموده ایم ، سپس یک متغیر دیگر با مقدار 20 ایجاد نموده ایم اما وقتی که دو متغیر پس از اعمال جمع ، چاپ نموده ایم ، خروجی به ما 27 نمایش داده است ، پس شاید تا به حال متوجه شده باشید که php از رشته صرف نظر نموده و فقط اعداد را با یکدیگر جمع می کند.

دریافت نوع داده ای یک متغیر :

اگر شما بخواهید بفهمید که یک متغیر از چه نوع داده ای می باشد ، و یا قصد دارید در یک شرط و حلقه ، مشخص کنید که متغیر شما اگر از نوع خاماصی بود کار خاصی را انج دهد، از تابع gettype استفاده می شود.

تابع gettype ، نوع متغیر مورد نظر شما را بر می گرداند ، که 8 مقدار را از قبیل integer , boolean , double , object ,resource , string , unknown type بر می گرداند.

به مثال زیر توجه نمائید :

در مثال فوق ، با استفاده از تابع gettype ، نوع متغیرهای ایجاد شده توسط ما را چاپ می نماید.

برای آشنایی بیشتر به مثال زیر نیز توجه نمائید :

در قطعه کد فوق ، ما یک آرایه ، متشکل از چندین نوع ، نوع داده ای تعریف نموده ایم ، سپس با قرار دادن یک حلقه برای روی آرایه (foreach) و استفاده از تابع gettype نوع های مقادیر آرایه را بر می گردانیم .

تابع های تعیین کننده ی نوع داده ای :

متخصص PHP
اگر دوست داری برنامه نویسی PHP رو حرفه ای یاد بگیری آیا می دانید بیش از ۸۰% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی PHP را به عنوان زبان اصلی برای پیاده سازی امکانات سمت سرور خود انتخاب کردند! متخصص PHP arrow_back

حدود 10 تابع در php وجود دارد که برای تعیین نوع یک متغیر به کار می روند :

  • is_array :مشخص کننده متغیری از نوع آرایه می باشد.
  • is_bool : مشخص می کند که آیا متغیر از نوع boolean هست یا خیر.
  • is_floot : مشخص می کند که آیا متغیر اعشاری است یا خیر.
  • is_integer : مشخص می کند که آیا متغیر از نوع صحیح است یا خیر.
  • is_null : مشخص می کند که آیا متغیر  از نوع تهی است یا خیر.
  • is_numeric : مشخص می کند که آیا متغیر از نوع عددی است یا خیر.
  • is_object : مشخص می کند که آیا متغیر یک شی است یا خیر.
  • is_resource : این تابع برای مشخص کردن وجود منبع می باشد .
  • is_scalar : مشخص می کند که آیا متغیر از نوع عددی است یا خیر.
  • is_string : مشخص می کند که آیا متغیر از نوع رشته ای است یا خیر.

مثال هایی برای تعیین کننده ی نوع متغیر :

در قطعه کد فوق ، یک متغیر با مقدار 5 که می شود از نوع integer تعریف نموده ایم ، سپس این متغیر با تابع های مختلف تعیین نوع ، مقایسه می شود و خروجی ما integer بر می گردد.

یک مثال برای resource :

در قطعه کد بالا ، ما از دیتابیس استفاده نموده ایم ، فعلا به کد اصلی کاری نخواهیم داشت ، در فصل های آینده کار با دیتابیس را خواهیم گفت ، ولی در خط دوم این قطعه کد ، ما یک شرط قرار داده ایم که اگر آدرس ویا اطلاعات دیتابیس ما غلط بود (با استفاده از is_resource) ، برنامه exit شود.

ثابت ها در php :

در ابتدا بهتر مفهوم ثابت را برای شما قابل درک نمائیم ، ثابت دقیقا کاربردی همانند یک متغیر را دارد ولی با این تفاوت که مقدار یک ثابت ، در طول برنامه ، به هیچ عنوان تغییر پیدا نمیکند و تنها مقدار اوایه خود را حفظ می نماید ، ثوابت در php بدین صورت تعریف می شوند:

ثابت ها در برنامه ها بسیار کاربردی هستند ، اگر بخواهیم یک مثال برای درک مفهوم ثوابت بزنیم ،  عدد پی یا 3.14 بهترین مثال است :

info نکته :

برای تعریف یک ثابت از علامت $ استفاده نمی شود ، همچنین برای چاپ مقدار یک ثابت نیز از $ استفاده نمی شود.

info نکته :

بعد از اینکه یک ثابت را با مقدار اولیه تعریف نمودید ، در طی برنامه ، به هیچ عنوان نمی توانید مقدار آن را تغییر دهید.

info نکته :

ثابت ها همواره و به صورت Default در php به صورت Global یا عمومی تعریف می شوند ، و در کل برنامه قابل دسترسی هستند.

ان شاالله در قسمت بعدی آموزش ، شما را با نوشتن تابع ، تابع های بازگشتی ، و قلمرو متغیر ها آشنا خواهیم ساخت ،  قسمت بعدی آموزش ، قسمت پایانی بخش Basic آموزش php می باشد ، به امید خدا ، اولین پروژه کاربردی را از جلسه بعد شروع خواهیم کرد.

comment دیدگاه کاربران
hatyla

خسته نباشید

لقمان آوند

مطلب مفیدی بود … مثل بقیه مطالبت .

میلاد حیدری

شما لطف دارید

علی حیدری

دیر ب دیر میپستی این بخشو حاج میلاد.اما خو بازم دمت مشعل المپیک.

احسان امیدی

سلام.آقا میلاد مطلب مفیدی بو د تشکر.لقمان جان مطلب فرستادم .بزارش بی زحمت.فعلاً

elnaz

ba salam
mataleb khobe faghat lotf konid to porojhe tozih bedin

ارسال نظرات

کاربر گرامی، امکان ارسال نظر و پشتیبانی برای دوره های مجازی فقط برای دانشجویان این دوره امکان پذیر می باشد.