استفاده از دستور include در phpvisibility  
mode_comment   ۸

در این پست شما را با دستور include در زبان قدرمتند php آشنا خواهیم ساخت ، توانایی فراخوانی چندین صفحه در یک صفحه یکی از امکانات قدرتنمد در php می باشد ، به علاوه استقاده از این دستور بسیار آسان است. این پست آخرین مطلب از سری مقدماتی 1 php هست . ان شاءالله در آینده به صورت کاملتر به آموزش php خواهیم پرداخیت .

اغلب صفحه ها درون یک وب سایت عناصر یکسانی را در درون خود دربرگرفته اند از جمله Header ، Footer ، navigation bar و ...به نظر شما مدیریان سایت ها ، این عناصر در تک تک در صفحات خود قرار می دهند ، یا اینکه اگر بخواهند قالب Footer سایت خود را ویرایش کنند ، باید تمام صفحات را ویرایش کنند ؟؟؟ این کار قطعا غیر منطقی است !

زبان قدرتمند php امکانی را فراهم آورده است که شما می توانید عناصری همانند Header را در صفحات خود include کنید ، یعنی دیگر نیاز نیست در هر صفحه یک بار صفحه header سایت خود را قرار دهید ، کافیست تنها یکبار صفحه مورد نظر خود را include نمائید.

توانایی دریافت کد از فایل های دیگر یکی از قسمت های اصلی php است ، برای انجام اینکار کافیست دستور include همراه صفحه ای که می خواهید فراخوانی کنید ، استفاده نمائید.

زبان php  دارای چهار تابع  برای اینکلود کردن صفحات می باشد :

  • include
  • include_one
  • require
  • requirce_once

همه این توابع کار یکسانی را انجام می دهد و آن ها فراخوانی صفحات می باشد ولی یک تفوات کوچکی با یکدیگر دارند:

تابع include ، همانند یک فراخوانی اختیاری است ، در حالی که تابع require باعث اجبار می شود ، و اگر صفحه مورد نظر پیدا نشود ، یک error وحشتناک برای شما تولید می گردد. در اصل اگر شما از دستور include برای فراخوانی صفحه استفاده نمائید ، صفحه شما باز هم قابل استفاده می باشد ولی زمانی از تابع require استفاده کنید که صفحه ای که فراخوانی نموده اید ، دارای وابستگی باشد ، یعنی این صفحه حتما باید در صفحه کنونی ، فراخوانی شود.

و دو دستور دیگر که include_one و requirce_once نام دارد ، برای جلوگیری از تکرار استفاده می شود ، مثلا استفاده از متغیرهای تکراری و مخصولا کلاس ها و توابع.

info نکته :

در کل از تابع include زمانی استفاده کنید که پیدا نشدن فایل اکسترنال باعث ایجاد مشکلی در صفحه نمی شود.

متخصص PHP
اگر دوست داری برنامه نویسی PHP رو حرفه ای یاد بگیری آیا می دانید بیش از ۸۰% وب سایت های موجود در ایران از جمله لیدرهای بازار وب (اسنپ، اسنپ فود، نت برگ، دیجیکالا، الوپیک و ... ) زبان برنامه نویسی PHP را به عنوان زبان اصلی برای پیاده سازی امکانات سمت سرور خود انتخاب کردند! متخصص PHP arrow_back
comment دیدگاه کاربران
ali.h

عالی بووووووووود

میلاد حیدری

شما لطف دارید

حسین

مرسی
عالی بود
فقط اگه میشه راجع به چگونگی آدرس دهی به فایلهای اینکلود هم مطلبی بنویسیم
یعنی مثلا برگشت به پوشه بالاتر و رفتن به داخل یه پوشه رو هم توضیح بدین
تشکر

صفایی

واقعا لذت میبرم
همچون شماهایی رو تو نت میبینم
به آینده امیدوار میشم
دستتون درد نکنه
💡 کارتون درسته 😛

میلاد حیدری

خواهش میکنم ، نظر لطف شماست ، دوباره به ما سر بزنید

kiansoft2000

ممنون عزیز

seyed_110

فیلم آموزشی php نمیذارین؟؟؟

لقمان آوند

سری نوشتاریش در سایت موجوده و فعلا برای اینکار برنامه ای نداریم .

ارسال نظرات

کاربر گرامی، امکان ارسال نظر و پشتیبانی برای دوره های مجازی فقط برای دانشجویان این دوره امکان پذیر می باشد.