Backend چیست و برنامه نویس بک اند کیست؟visibility  
mode_comment   ۶

Backend یا بک اند، به بخشی از یک وب سایت یا نرم افزار می گویند که برای کاربران قابل مشاهده نیست. به عبارتی دیگر هسته و مغز یک سایت است که وظیفه کنترل منطق آن را بر عهده دارد. سایت های دینامیک به برنامه نویس بک اند نیاز دارند تا منطق سایت را به وسیله زبان های برنامه نویسی پیاده سازی کنند. کاربران به کدهای نوشته شده در بک اند دسترسی ندارند و نمی توانند آن ها را مشاهده کنند. این بخش از سایت مانند قسمتی از کوه یخ است که در زیر سطح آب قرار گرفته است.

بک اند با بخش فرانت اند ارتباط مستقیم دارد و به اجزایی که در رابط کاربری طراحی شده اند جان می بخشد. برنامه نویس بک اند باید اطلاعات را متناسب با اهداف مختلف از پایگاه داده دریافت کند و در صورت نیاز پس از پردازش به کاربر نمایش دهد. بنابراین Backend از دو بخش منطق سایت و پایگاه داده تشکیل شده است.

برنامه نویسان این حوزه باید با زبان ها و تکنولوژی های مختلف سمت سروری مانند PHP، Java و Python آشنا باشند. برای مثال با استفاده از زبان PHP می توانید بک اند سایت های مختلف را متناسب با اهداف مورد نظر برنامه نویسی کنید. کسانی که قصد دارند برنامه نویس و توسعه دهنده بک اند شوند باید ویژگی ها و مهارت های مختلفی را داشته باشند، از جمله :

  • آشنایی به حداقل یک زبان برنامه نویسی سمت سرور (php, python, nodejs, java و ...)
  • آشنایی با مفاهیم پایگاه داده
  • آشنایی با الگوریتم و ریاضیات گسسته
  • توانایی حل مسئله و چالش پذیری

مثالی از بک اند در دنیای واقعی

back end یا بک اند

برای اینکه مفهوم Backend را بهتر درک کنید، یک فیلم سینمایی را در نظر بگیرید. فرانت اند و یا همان ظاهر سایت، حکم فیلم سینمایی را دارد که شما مشاهده می کنید. بازیگران و صحنه های فیلم اجزایی هستند که فرانت اند را تشکیل می دهند و بر اساس دستورات کارگردان در جای مورد نظر قرار می گیرند و به بازیگری می پردازند.

برای اینکه این فیلم ساخته و اکران شود، عوامل پشت صحنه زیادی مانند تصویر بردار، صدا بردار، کارگردان و... داشته است که شما آن ها را در فیلم نخواهید دید. کدهایی که در پس زمینه سایت در حال اجرا شدن هستند، مانند عوامل پشت صحنه فیلم می باشند که مربوط به بک اند (Backend) هستند.

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
مجتبی شهریور replyپاسخ

سلام
تبریک میگم خیلی خوب و عالی بود لذت بردم انشاله منتظر مقاله های بیشتر از طرف شما هستم

لقمان آوند

ممنون جناب شهریور

حسین replyپاسخ

ممنون بابت مقاله فقط یکم انصاف روی تصویر تامنیل این پست رعایت میکردید , همش فرانت اند 10 درصد 🙁

لقمان آوند

سلام
یه عکس برای مثال بود. خیلی حساس نباشید 😉

علی خسروی replyپاسخ

ممنون استاد
عالی بود

مهدی علامه

سلام علی جان
خیلی خوشحالم که از این مقاله استفاده کردید.

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :