پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی اندرویدvisibility  
mode_comment   ۲

به شما تبریک می گوییم، شما جزو کسانی هستید که می خواهند یک تصمیم بزرگ برای آینده خود بگیرند و اولین قدم خود را در مسیر توسعه اپلیکیشن های اندرویدی بردارند. معمولا افراد زیادی ایده هایی دارند که می خواهند آن ها را در قالب نرم افزارهای اندرویدی پیاده سازی کنند. همچنین برخی دیگر از افراد علاقه مند به برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن های اندروید هستند. اما هیچکدام از آن ها نمی دانند که باید از کجا باید شروع کنند. پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی اندروید

معمولا این سوال برای این افراد پیش می آید که برای ساخت یک نرم افزار اندرویدی چه پیش نیازهایی را باید داشته باشند و مدت زمان یادگیری زبان های برنامه نویسی اندروید چقدر خواهد بود. در این مقاله به معرفی پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی اندروید و تمام آنچه برای شروع نیاز خواهید داشت می پردازیم. پس اگر این موضوع برایتان جذاب است به خواندن این مقاله ادامه دهید.

پیش نیازهای برنامه نویسی اندروید

پیش نیازهای یادگیری اندروید

پیش نیازهای یادگیری هر زبان برنامه نویسی به دو دسته پیش نیازهای فنی و غیرفنی تقسیم می شوند. در مورد پیش نیازهای غیرفنی در مقاله ای جداگانه به صورت خیلی کامل تر تحت عنوان " پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی " توضیح داده شد. از جمله مهمترین پیش نیاز های غیرفنی برای ورود به دنیای برنامه نویسی می توان به داشتن انگیزه و هدف گذاری مناسب، آشنایی با زبان انگلیسی، آشنایی با مفاهیم الگوریتم و ریاضیات، تایپ کردن، آشنایی با کامپیوتر و اینترنت اشاره کرد.

info نکته :

ممکن بعضی از پیش نیازهای غیرفنی یا عمومی مانند داشتن انگیزه و زمان کافی را به صورت پیش فرض داشته باشید. البته این موارد مانند پیش نیازهای فنی نیاز به تقویت و پرورش دارند. زیرا در بعضی مواقع اهمیت آن ها نسبت به پیش نیازهای فنی به مراتب بیشتر است.

پیش نیازهای فنی برای یادگیری برنامه نویسی اندروید، شامل دو مورد اصلی می شوند. ابتدا شما باید با زبان هایی مانند جاوا، کاتلین و... به خوبی آشنا شوید. پس انتخاب زبان برنامه نویسی مورد نظر باید مفاهیم شی گرایی را آموزش ببینید. بنابراین اگر بخواهیم به صورت کلی پیش نیازهای اساسی ( فنی و غیرفنی ) برای یادگیری برنامه نویسی اندروید را جمع بندی کنیم، به صورت زیر مطرح می شوند:

 • داشتن وقت و انگیزه کافی
 • آشنایی با زبان انگلیسی، الگوریتم و ریاضیات
 • آشنایی مقدماتی به منظور کار با کامپیوتر و اینترنت
 • آشنایی با یک زبان برنامه نویسی به منظور توسعه اپلیکیشن های اندروید
 • فراگیری مفاهیم مربوط به کدنویسی شی گرا

info نکته :

شاید با خودتان تصور کنید که باید پیش نیازهای زیادی را برای توسعه یک نرم افزار اندرویدی آموزش ببینید! اما در حقیقت بسیاری از پیش نیازهایی که به آن ها اشاره شد، می توانید به تدریج و در طول یادگیری زبان برنامه نویسی مورد نظرتان به صورت موازی به آموزش ببینید، مانند آشنایی با زبان انگلیسی، مفاهیم کامپیوتر و... . بنابراین اگر اراده کنید با تلاش و تمرین می توانید بدون نگرانی به یادگیری برنامه نویسی اندروید بپردازید.

برای برنامه نویس شدن به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

پیش نیازهای یادگیری برنامه نویسی اندروید

یکی از متداول ترین سوالات کاربران برای شروع توسعه اپلیکیشن های موبایل، در مورد حداقل سیستم مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید است. همچنین دانشجویان زیادی با مراجعه به ما می پرسند که آیا برای برنامه نویسی نیاز به یک سیستم قدرتمند داریم؟ جواب این سوال خیر است! معمولا کاربران زمانی که نرم افزارهای مختلف را می ببیند تصور می کنند که این نرم افزارها توسط ابر کامپیوترها و سیستم هایی بسیار پیشرفته ساخته شده اند. پیشرفته بودن یک نرم افزار دلیلی بر ساخته شدن آن با یک سیستم پیشرفته نیست، بلکه نشان دهنده این است که توسط برنامه نویس یا توسعه دهندگان خوش ذوق و توانا ایجاد شده است.

بنابراین برای شروع برنامه نویسی موبایل تنها به یک کامپیوتر خانگی و یا لپ تاپ میان رده نیاز خواهید داشت. البته اگر از سیستم های پیشرفته تر استفاده کنید، می توانید فرآیند توسعه اپلیکیشن ها را سریع تر کنید. زیرا زمانی که حجم کدهای نوشته شده بالا می رود، اگر سیستم شما ضعیف باشد امکان دارد برای پردازش و بررسی کدها کند شود. بنابراین به کسانی که قصد دارند به برنامه نویسی موبایل بپردازند توصیه می شود سیستمی با حداقل 3 گیگابایت رم تهیه کنند. پس اگر می توانید، سیستمی برای برنامه نویسی موبایل انتخاب کنید که از حداقل سیستم معرفی شده در پایین قوی تر باشد.

 • 2 GB RAM minimum, 8 GB RAM recommended

 • 2 GB of available disk space minimum,

 • 4 GB Recommended (500 MB for IDE + 1.5 GB for Android SDK and emulator system image)

 • 1280 x 800 minimum screen resolution

 • Java Development Kit (JDK) 8

معرفی زبان های برنامه نویسی اندروید

زبان های برنامه نویسی اندروید

همانطور که می دانید انتخاب زبان برنامه نویسی یکی از دغدغه های افرادی است که قصد دارند برنامه نویسی را شروع کنند. این موضوع همیشه یکی از بحث برانگیزترین و داغ ترین موضوعات در حوزه برنامه نویسی است. پاسخ به این سوال قطعا کار ساده ای نیست و باید از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. زیرا زبان های برنامه نویسی زیادی از جمله جاوا، کاتلین، جاواسکریپت و .... می توانند با هدف برنامه نویسی سیستم عامل اندروید انتخاب شوند.

اما زبان هایی که توسط گوگل به عنوان زبان رسمی این پلتفرم معرفی شده اند، جاوا و کاتلین هستند. زبان های دیگر به صورت پیش فرض توسط اندروید پشتیبانی نمی شوند. برای استفاده از اینگونه زبان ها ابزارهایی به منظور تبدیل کدها به خروجی قابل نصب در اندروید توسعه داده شده است. به صورت کلی رایج ترین زبان های برنامه نویسی که قادر به توسعه اپلیکیشن های اندرویدی هستند عبارتند از:

 • زبان برنامه نویسی جاوا
 • زبان برنامه نویسی کاتلین
 • زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت
 • زبان برنامه نویسی سی شارپ
 • زبان برنامه نویسی پایتون
 • زبان برنامه نویسی بیسیک

انتخاب و یادگیری زبان برنامه نویسی

 توسعه اپلیکیشن اندرویدی

شاید با معرفی زبان های برنامه نویسی در بخش قبل، برای انتخاب زبان مورد نظرتان مقداری سردرگم شده باشید. همانطور که اشاره شد، انتخاب زبان برنامه نویسی برای کسانی که قصد ورود به دنیای برنامه نویسی دارند، می تواند امری دشوار باشد. زبان های برنامه نویسی صرفا ابزارهایی هستند که برای پیاده سازی ایده های برنامه نویسان به کار می روند. بنابراین اگر هدف و قصدمان از برنامه نویسی را بدانیم، آنقدرها هم که تصور می کنید، انتخاب زبان امری پیچیده نیست.

شاید انتخاب زبان های برنامه نویسی غیر رسمی برای افرادی که به سایر زبان های برنامه نویسی تسلط دارند، امری منطقی باشد. زیرا می خواهند با زبانی که می دانند وارد دنیای برنامه نویسی موبایل شوند. مثلا کسانی که برنامه نویس سی شارپ هستند می توانند از تکنولوژی زامارین استفاده کنند. زیرا دیگر نیاز به صرف زمان برای یادگیری زبانی جدید نخواهند داشت و در کمترین زمان می توانند اپلیکیشن های اندرویدی را توسعه دهند.

اما برای کسانی که تصمیم دارند به یک متخصص اندروید تبدیل شوند و فقط به توسعه نرم افزارهای اندروید بپردازند، بهترین انتخاب زبان جاوا یا کاتلین خواهد بود. زیرا قطعا در فرآیند توسعه نرم افزارهای اندرویدی با مشکلات و سوالات زیادی رو به رو خواهید شد. معمولا جواب اینگونه چالش ها را در اسناد کتابخانه ها، مثال های گوگل، سایت های پرسش و پاسخ مانند Stackoverflow و... پیدا خواهید کرد. اما به دلیل اینکه زبان جاوا به عنوان زبان رسمی اندروید قدمت بیشتری در توسعه این سیستم عامل داشته است، اکثر این منابع از زبان جاوا استفاده می کنند. زبان جاوا نسبت به سایر زبان ها پیچیدگی های خودش را دارد ولی اگر به صورت اصولی آن را یاد بگیرید، در حوزه توسعه اندروید موفق خواهید شد.

شناخت اصول برنامه نویسی شی گرا

پیش نیازهای یادگیری اندروید

همانطور که در بخش قبل گفته شد، اگر تصمیم دارید به صورت حرفه ای و تخصصی اپلیکیشن های اندروید را توسعه دهید بهترین گزینه برای انتخاب شما، زبان برنامه نویسی جاوا است. از آنجایی که زبان برنامه نویسی جاوا ذاتا یک زبان شی گرا است، شناخت مفاهیم شی گرایی به پیش نیازهای یادگیری اندروید اضافه می شود. البته کدنویسی به روش شی گرایی در سایر زبان ها هم استفاده می شود اما در جاوا استفاده از این قوانین یک الزام است.

شی گرایی در برنامه نویسی می تواند مشکلات زیادی را برای شما حل کند و باعث ساده تر شدن فرآیند کدنویسی شود. از آنجایی که مفاهیم شی گرایی به شدت به دنیای واقعی نزدیک است، درک آن برای برنامه نویس آسان خواهد بود. در شی گرایی برخلاف روش های کدنویسی دیگر مانند رویه ای به جای دست و پنجه نرم کردن با تعداد زیادی متغیر و توابع، مستقیما با اشیا (Objects) کار می کنید (در ادامه به صورت مفصل به مفاهیم شی گرایی می پردازیم ولی اگر برای یادگیری و بکارگیری شی گرایی عجله دارید می توانید از آموزش مجازی مبانی و مفاهیم شی گرایی سون لرن استفاده کنید).

با کدنویسی به روش شی گرا علاوه بر اینکه مدیریت و نگهداری کدهای شما راحت تر می شود، میزان و زمان کدنویسی هم به مقدار زیادی کاهش خواهد یافت. مزیت دیگری که کدنویسی شی گرا در اختیار شما قرار می دهد این است که شما به راحتی می توانید از کدهای خود که یک بار نوشته اید در پروژه های دیگر استفاده کنید و این قابلیت می تواند به شدت میزان کدنویسی شما را کاهش دهد.

نتیجه گیری

همانطور که دیدید انتخاب زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی بستگی به اهداف شما دارد. پس از انتخاب زبان برنامه نویسی، تنها چیزی که به آن نیاز خواهید داشت یک کامپیوتر یا لپ تاپ معمولی است که بتواند نرم افزارهایی مانند Android Studio را اجرا کند. سپس تنها چیزی که میان شما و تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای قرار دارد، گرفتن یک تصمیم مطمئن و صرف 6 ماه زمان برای تمرین و یادگیری زبان مورد نظر است. به نظر شما کدام یک از زبان های برنامه نویسی برای ورود به دنیای اندروید مناسب تر است؟

متخصص جاوا اسکریپت
با جاوا اسکریپت جادوگری کنید! آیا می دونید با زبان جاوااسکریپت می تونید، برای فرانت اند و بک اند وبسایت ها برنامه نویسی کنید؟ همینطور اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل بسازید؟ اگر دوست داری اینکارها رو انجام بدی و React, ElectronJS, ReactNative, NodeJS,MongoDB و ... رو تو یه دوره یاد بگیری، متخصص جاوااسکریپت سون لرن رو حتما ببین : متخصص جاوا اسکریپت arrow_back
7Learn Experts
comment دیدگاه کاربران
banihashem3 replyپاسخ

مطلب مفیدی بود با تشکر

محمد محبتی replyپاسخ

سلام
مفید بود خیلی ممنون.

add_circle ارسال دیدگاه

خوشحال میشیم دیدگاه و یا تجربیات خودتون رو با ما در میون بذارید :