AJAX و کاربردهای آن در تکنولوژی

این تاپیک 0 پاسخ و 1 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  http:// www.avadis.net ،‏ 1 سال و 3 ماه پیش .

۲۹۵ visibility
نویسنده پست
یکشنبه ، ۱۱ مهر ۱۳۹۵     ۱۰:۵۰ ق.ظ #


http:// www.avadis.net

Subscriber
0 پست13 تاپیک

شاید نتوان AJAX را به سادگی توصیف کرد ولی می‌توان در یک جمله گفت AJAX ما را قادر می‌سازد بخش‌هایی از صفحه را بدون بارگذاری کل صفحه به روز رسانی کنیم. مسلماً این قابلیتی است که خیلی‌ها به دنبال آن هستند زیرا بارگذاری مجدد صفحات وب همواره زمان‌بر و خسته کننده است ضمن اینکه باعث می‌شود پهنای باند کاربر نیز بیش از حد مصرف شود. AJAX تکنیکی برای ایجاد صفحات وب سریع و پویا می‌باشد. AJAX به صفحات وب این امکان را می‌دهد که به صورت غیر همزمان و تنها با تبادل اطلاعات اندکی با سرور، بخشی از صفحه را به روز رسانی کنند. به این ترتیب می‌توان تنها بخش هایی از صفحه را بدون بارگذاری کل صفحه به روز رسانی کرد. در صورتی که صفحات معمولی باید کل صفحه را به منظور تغییر محتوا به روزرسانی کنند. بسیاری از وب‌سایت‌های معروف از جمله Google Maps، Gmail، YouTube و Facebook به شکل وسیعی از این فنآوری استفاده می‌کنند. یکی از معروف‌ترین مثال‌های AJAX، سیستم Google Suggest است که به شکل بسیار زیبایی پیاده سازیشده است. شما عبارتی را در کادر جستجوی Google تایپ می‌کنید و Google بلافاصله با یک عملیات AJAX پیشنهادهایی را در مورد این عبارت به شما ارائه می‌کند.

فن آوری های مورد استفاده
عبارت AJAX به طیف وسیعی از فن آوری های وب اشاره دارد که می‌توانند برای پیاده سازی یک برنامه تحت وب بکار روند،فن‌آوری‌هایی که در پشت صحنه و در سرور فعالیت می‌کنند و در نتیجه با وضعیت جاری صفحه وب تداخلی ندارند. به‌طور کلیمی‌توان گفت فن‌آوری‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:
- HTML (یا XHTML) و CSS به منظور نمایش محتوا
- فن آوری DOM (Document Object Model یا مدل شیئی صفحه) برای نمایش پویای داده‌ها و تعامل با آنها
- XML برای تبادل داده‌ها و XSLT برای مدیریت داده‌ها
- XMLHttpRequest نیز برای تبادل غیر متقارن داده‌ها بکار می‌رود
- JavaScript به منظور یکپارچه سازی این فن‌آوری‌ها
البته در حال حاضر عمدتاً بجای XML (که فرمتی نسبتاً سنگین است) از JSON برای تبادل داده‌ها استفاده می‌شود و حتی امکان استفاده از HTML فرمت بندی شده یا متن ساده نیز به این منظور وجود دارد.
برای درک بهتر طرز کار این فن آوری به تصویر زیر نگاه کنید

می‌توانیم شکل بالا را در چند مرحله خلاصه کنیم:
ابتدا یک رویداد Client (یعنی یک رویداد در مرورگر) رخ می‌دهد
یک شیء از نوع XMLHttpRequest ساخته می‌شود
این شیء XMLHttpRequest با اطلاعات لازم پیکربندی می‌شود
سپس این شیء یک تقاضای غیر همزمان به سرور وب ارسال می‌کند
وب سرور نیز پس از انجام پردازش لازم، نتیجه را که حاوی شیء XML (یا JSON) است برگشت می‌دهد
شیء XMLHttpRequest تابع Callback (تابعی که پس از انتهای عملیات فراخوانی می‌شود) را صدا کرده و نتیجه حاصله (شیء XML) را پردازش می‌کند.
در نهایت ساختار HTML صفحه به روز رسانی می‌شود. البته توجه داشته باشید که همواره لازم نیست استفاده از AJAX به خاطرانجام تغییری در صفحه باشد، گاهی اوقات شما ممکن است بخواهید یک عملیات سروری (همچون یک عملیات دیتابیس) را توسط AJAX انجام دهید، به گونه‌ای که کاربر متوجه نشود.
چرا باید از AJAX استفاده کنیم؟
 

ادامه مطلباینجا

1  تشکر
پست 1 تا 1 (از مجموع 1 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .