آنچه باید درباره HTTP و HTTPS بدانید

این تاپیک 0 پاسخ و 1 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  shima kargar ،‏ 1 سال و 4 ماه پیش .

۳۰۵ visibility
نویسنده پست
سه شنبه ، ۳ بهمن ۱۳۹۶     ۶:۲۵ ق.ظ #


shima kargar

Subscriber
1 پست2 تاپیک

آنچه باید درباره HTTP و HTTPS بدانید
 

چگونه تشخیص می دهید وب سایتی امن است یا نه ؟ می توانید آدرس URL را بررسی کنید ، حرف s کوچک در انتهای کلمه HTTP و آیکن قفل کنار آن نشان دهنده برقراری ارتباط امن شما می باشد.

 

HTTP مخفف Hyper Text Transfer Protocol (پروتکل انتقال ابر متن )
HTTPS پروتکل انتقال ابرمتن بر پایه لایه سوکت‌های امن (SSL) است. یک پروتکل امن برای انتقال اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری است که به صورت خاص برای استفاده در اینترنت توسعه یافته است.

 

این مهم است که توجه کنید سایتی که وارد آن می شوید امن است یا نه ، اگر امن باشد ارتباط با امنیت برقرار می شود ؛ اطلاعات شخصی و داده هایی که در سایت وارد می کنید مانند شماره کارت اعتباری و غیره قابل دسترس برای کاربران غیرمجاز نخواهد بود. اما اگر امن نباشد اطلاعات شخصی شما توسط هکرها آسیب پذیر خواهد بود.

 

بازدید از سایتی که امن نیست مشکلی ندارد اما باید در ورود اطلاعاتتان در این سایت دقت کنید. افزونه امنیتی مرورگر کروم گوگل (HTTPS Everywhere) به طور خودکار ارتباط شما بر هر نوع سایتی را ایمن می کند هرچند جایگزین پروتکل امنیتی SSL نیست.

 

در ابتدا از پروتکل HTTPS فقط برای انجام تراکنش‌های بانکی، ارسال ایمیل‌های مهم و کارهای حساس دیگر استفاده می‌شد اما با گذشت زمان، استفاده از آن بیشتر و بیشتر می‌شود. امن کردن ارتباطات کاربران، شناسایی وبگاه‌های معتبر و مخفی کردن هویت کاربران از جمله استفاده‌های نوین این پروتکل است.
در پروتکل HTTPS اطلاعات ابتدا به کد تبدیل شده و به سرور ارسال می‌گردد. سپس این کد در سرور رمز گشایی شده و به زبان قابل فهم تبدیل می شوند. انجام این پروسه زمان بر بوده ، بنابراین سرعت پروتکل HTTPS از سرعت HTTP کمتر است.

 

شما می توانید برای راه اندازی گواهی SSL سایتتان از شرکت میزبانی هاست تان کمک بگیرید. جهت استفاده از این گواهی لزوما به آدرس IP اختصاصی نیازی نیست ، اما راه اندازی آن می تواند بخشی از ارتقاء میزبانی وب باشد. برای فعال کردن پروتکل HTTPS باید هزینه ای به صورت ماهانه پرداخت شود که بستگی به سرعت آن دارد. هر چه سرعت بیشتر باشد هزینه بیشتری باید پرداخت شود . در واقع مزیت استفاده از پروتکل HTTPS جلوگیری دزدی اطلاعاتی است که در مسیر ارتباطی قرار گرفته می شوند.

 

مزیت دیگر استفاده از پروتکل رمزنگاری HTTPS برای سایت شما این است که گوگل به سایت هایی که از این لایه های امنیتی استفاده می کنند افزایش رتبه بندی در نتایج جستجو را پاداش می دهد. این یکی از سیگنال های رتبه بندی سئو سایت گوگل است.

پست 1 تا 1 (از مجموع 1 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .