پاسخ به : URI چیست؟

نویسنده پاسخ ها
aidi.group # ارسال شده در ۶ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

سلام

ببخشید من مطلب زیر را در مورد URI در اینترنت خوانده بودم

و می خوام بدونم URI یک سایت را باید از کجا فهمید

برای مثال URI این سایت

http://www.itna.ir/article/52763/نرم-افزار-آرشیو-اسناد-نقش-بروکراسی-اداری-شرکت

را باید از کجا متوجه شد؟؟

داشتم مطلب شما را می خواندم و همزمان به دنبال مطلب در مورد نرم افزار آرشیو اسناد بودم و گفتم بهم بگین اصلا از کجا میشه متوجه شد که چنده؟

شناسه اختصاصی منبع یا همان URI شامل رشته­ای از کاراکترهاست که برای تشخیص یا نامیدن یک منبع در اینترنت به کار می­رود. چنین شناسایی قادر به تعامل با ارائه منابع در شبکه(به طور مثال در وب جهانگستر) با استفاده از پروتکلهای خاص است.
ارتباط بین URL و URN:
متخصصان کامپیوتر ممکن است یک URI را به عنوان یک URL و یاURN و یا هر دو در نظر بگیرند. یک URN نقشی مانند نام یک شخص را دارد و URL شبیه به آدرس خیابانی است که شخص در آن ساکن است. به زبان دیگر URN هویت را می­رساند و URL روش یافتن آن را تأمین می­کند.
سیستم ISBN برای شناسایی منحصر به فرد کتابها یک نمونه از استفاده از URNهاست.
مثلاً:
ISBN:0486275574
URN=ISBN=0486275574
این شماره به طور صریح به ویرایش خاصی از رومئو و ژولیت اثر شکسپیر استناد می­کند. به منظور دستیابی به این کتاب و خواندن آن، به مکان آن یا همان آدرس URL آن احتیاج است. یک URL فنی برای این کتاب مثلا در یک سیستم شبیه به file://home/username/RomeoandJuliet.pdf می باشد. شناسایی کتاب الکترونیکی ذخیره­شده در یک فایل در یک دیسک سخت محلی از این طریق امکانپذیر است. بنابراین اهداف URLها و URNها مکمل هم هستند.