چند سوال مفهومی در مورد ساخت cms

این تاپیک 6 پاسخ و 2 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  s.alifarrokh ،‏ 2 سال و 4 ماه پیش .

این تاپیک تاکنون 665 بازدید داشته است .

نویسنده پست
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     1:18 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

سلام

من دارم یه cms طراحی میکنم که چند جاش مشکل دارم.البته طراحی cms صرفا جهت یادگیری هست ولی خب برام مهمه.مشکل هام هم در کد نویسی نیست زیاد و بیشتر در مفاهیمه.البته نمونه کد هاش رو میتونستم از توی سری اموزشی بردارم ولی میخوام که دستورش رو بفهمم.

سوال اول:

ما وقتی که داخل پنل مدیریت فیلد های ارسال مطلب(محتوا-نام-برچسب ها و..)رو پر میکنیم این ها به دیتابیس ارسال میشن.حالا وقتی که ما میخوایم اون ها رو توی صفحه ی اول نمایش بدیم،کافیه از دیتابیس طبق چیزایی که میخایم درخواست کنیم و بعد از دریافت ارایه 2 بعدی اون را در حلقه قرار بدیم.این دستور کلیشه وی اینکه چجوری اون ها رو داخل حلقه بذاریم برام مبهمه.

مثلا 5 تا مطلب داریم که این صورت که داخل دیتابیس ذخیره شدن:

مطلب اول:

نام مطلب:مطلب یک

محتوای مطلب:محتوای مطلب اول

محتوای کامل مطلب:محتوای کامل مطلب اول

مطلب دوم:

نام مطلب:مطلب دو

محتوای مطلب:محتوای مطلب دوم

محتوای کامل مطلب:محتوای کامل مطلب دوم

مطلب سوم:

نام مطلب:مطلب سه

محتوای مطلب:محتوای مطلب سوم

محتوای کامل مطلب:محتوای کامل مطلب سوم

مطلب چهارم:

نام مطلب:مطلب چهار

محتوای مطلب:محتوای مطلب چهار

محتوای کامل مطلب:محتوای کامل مطلب چهارم

مطلب پنجم:

نام مطلب:مطلب پنج

محتوای مطلب:محتوای مطلب پنجم

محتوای کامل مطلب:محتوای کامل مطلب پنجم

خب حالا ما میخایم 2 تای اخر رو توی این عناصر Html فایل پیوست 1 نشون بدیم.(لطف کنید ورس فایل رو نگاه بندازین)

میشه بگین چحوری باید از db سلکت کنیم و بعد مهم تر داخل حلقه بذاریم؟؟

سوال دوم:

ما وقتی که داخل پنل مدیریت فیلد های ارسال مطلب(محتوا-نام-برچسب ها و..)رو پر میکنیم این ها به دیتابیس ارسال میشن.حالا وقتی که ما میخوایم اون ها رو توی صفحه ی اول نمایش بدیم،کافیه از دیتابیس طبق چیزایی که میخایم درخواست کنیم و بعد از دریافت ارایه 2 بعدی اون را در حلقه قرار بدیم.این مال صفحه ی اصلی که ما اون رو از قبلا داریم(همون فایل index.php).

اما ما مطالب رو داخل صفحات جدا مثلا این جوری -7learn.com/?p=256- نشون میدیم.خب ما این صفحه رو که از قبلا نداشتیم که،با ارسال مطلب هم که صفحه ای جدید ایجاد نمیشه.پس این چجوری نشون داده میشه که با وارد کردن ادرس در مرورگر این صفحه نشون داده میشه و هیچ وقت تغییر نمیکنه؟

سوال سوم:

ما در وردپرس و برخی از cms های دیگه موقع ارسال مطلب فیلدی به نام "ادرس مطلب" هم داریم.از اقای علی محمدی سوال کردم،گفتن که برای اینکه این نوع از ادرس دهی رو قبول کنه باید یه سری کد به فایل htaccess اضافه کنیم.میشه اون کد ها رو به من بدید و بگین که چجوری میشه از این مدل ادرس دهی هم برای مطالب استفاده کنیم؟

همچنین اگه میشه بگینhtaccess دقیقا چه کد هایی رو در بر میگیره؟کدهاش با چه زبان یا دستوری نوشته میشه؟قابیلیت کنترل چه چیز هایی رو داره؟

سوال چهارم:

وقتی که یه کاربر میخواد تو سایت لاگین بشه،مقادیری نظیر نام کاربری و رمز عبوری که در فیلدلاگین وارد میکنه با اطلاعات کاربران در db مقایسه میشه و در صورت صحیح بودن اطلاعات و وجود چنین کاربری عمل لاگین انجام میشه.

تا اینجا مشکلی نیست ولی بعدش من نمیدونم دقیقا چه اتفاقی میفته.طبیعتا یه مقداری در db مثلا مقدار فیلد user-login باید اپدیت بشه و بعد هر دفعه که میخواد صفه رو مشاهده کنه از طریق همین فیلد و دستورات شرطی میفهمیم که اون لاگین هست یانه.اما به نظر خودم اینجا یه چیزی می لنگه و درست کار نمیکنه.

میشه بگین بعد از هر بار ورود و خروج به سایت چه اتفاقاتی میفته و برای نمایش صفحات از چه چیز هایی استفاده میشه که بفهمیم کاربر لاگین هست یانه؟

بالاخره تموم شد.ببخشید که سوالاتم خیلی زیاد بود.سرتونم درد اوردم.

ممنون میشم راهنماییم کنید.

0  تشکر
:: این تاپیک، پاسخ تائیدشده دارد : مشاهده پاسخ تائید شده توسط سوال کننده
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     1:20 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

ببخشید.راستی یادم نبود که php اپلود نمیکنه.فایل جدید پیوست شد.

پیوست ها:
You must be logged in to view attached files.
0  تشکر
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     1:29 ب.ظ #

لقمان آوند

مدیر ارشد
VIP
1704 پست5 تاپیک

سید جان ترکوندی با سوالاتت !

پاسخ این موارد نیازمند این هست که به زبون php و sql و نحوه ی ارتباط این دو ، ساختارهای برنامه نویسی php و حلقه ها و ارایه ها، ساختار کوئری استرینگ ، مفاهیم وب سرور و فایل htaccess و سشن ها و کوکی ها مسلط باشی !

این موارد توی چند جلسه از دوره ی آموزشی PHP توضیح داده میشه (در چند ساعت) و پاسخ دادن دقیقش در اینجا امکان پذیر نیست .

به ازای هر سوالت 1 تاپیک ایجاد کن که فوکوس بهتری روی پاسخ دهی داشته باشیم .

0  تشکر
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     2:02 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

:)))))

من php و mysql رو بلدم.مشکلی توی این ها ندارم ولی یه سری چیز هایی هست که به صورت مفهومی و دستوری هنوز تجربه نکردم.

شما اگه لطف کنید سوال 2 من رو یه جواب بدین یا یه لینک بدین ممنون میشم.اخه توی اموزش های هیچ جا(نه کتاب نه سایت نه فیلم های)در این مورد چیزی گفته نشده.

فقط مفهومش رو میخوام،تو اجراش مشکلی ندارم.

0  تشکر
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     2:13 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

البته الان که یه کم دقیق تر به دوره php نگاه میندازم میبینم فصل 14  رو زیاد کار نکردم.

انشاءالله اگر پدر گرامی پول بدن:))) من هم ثبت نام میکنم

همین چند هفته پیش کلاس php و mysql ام تموم شد.100 تومن پول دادم.برا اون بابام راضی بودا،ولی دیگه اینو نمیدونم چیکار کنم.

0  تشکر
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     3:36 ب.ظ # پاسخ تائید شده توسط سوال کننده

لقمان آوند

مدیر ارشد
VIP
1704 پست5 تاپیک

جواب سوا 2 سادست :

شما تو همون index.php باید چک کنید که پارامتر p (به صورت get در url) ست شده یا نه . اگه ست شده بود به جای اینکه محتوای صفحه ی نخست رو نشون بده بره و محتوای اون پست خاص رو نشون بده ...

2  تشکر
سه شنبه ، 5 آگوست 2014     4:24 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

الان دقیقا فهمیدم چی شد.سوال 1 هم که یه کم تمرین کنم مشکلم رفع میشه.سوال 3 رو هم تو نت سرچ کردم به جواب رسیدم.سوال 4 هم که خدا بزرگه.

0  تشکر
پست 1 تا 7 (از مجموع 7 پست)

این تاپیک پاسخ تائید شده دارد و بسته شده است .