چرا posation رو نمیفهمم

این تاپیک 6 پاسخ و 3 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  محمد اسفندیاری ،‏ 2 سال و 6 ماه پیش .

این تاپیک تاکنون 561 بازدید داشته است .

نویسنده پست
چهار شنبه ، 11 ژوئن 2014     8:22 ب.ظ #

محمد

Subscriber
40 پست37 تاپیک

سلام دوستای عزیز من خیلی تو css  پیشرفت کردم ولی هر کاری کردم نتونستم بفهمم این posation چیه که بهش releativ یا absulote میدن و با z-index هم اکثرا میاد این z-index رو هم نفهمیدم خیلی ممنون میشم یه نفر یه مثال برام درست کنه تا بالاخره راحت شم از دست نفهمیدن این دستور سی اس اس اصن اصاب نذاشته برام ! تو سایت های مرجع هم میرم حرف های قلمبه سلمبه میگن زیر دیپلمی نیست نمیفهمم . خواهشا یه نفر کمکم کنه خیلی ممنون

0  تشکر
:: این تاپیک، پاسخ تائیدشده دارد : مشاهده پاسخ تائید شده توسط سوال کننده
چهار شنبه ، 11 ژوئن 2014     9:03 ب.ظ #

محمد اسفندیاری

Authorplus
VIP
817 پست10 تاپیک

ببینید برای فهمیدن مفهوم z-index این طور فرض کنید که دو تا  مربع داریم.....یکی با رنگ آبی و دیگری با رنگ قرمز.......هرچه z-index یک عنصر بیشتر باشد آن عنصر روتر قرار میگیرد....مثلا فرض کنید مربع با رنگ آبی z-index=1  داشته باشه و مربع با رنگ قرمز z-index=2.....حالا بنظرتون کدوم یکی روی دیگری قرار میگیره؟؟؟اونی که z-index بیشتر باشته روتر قرار میگیره......پس مربعه قرمز میوفته روی مربعه آبیه.....به همین راحتی....z-index مقدار منفی هم قبول میکنه......نفهمیدی بگو بیشتر توضیح بدم......یا علی

3  تشکر
چهار شنبه ، 11 ژوئن 2014     9:11 ب.ظ #

s.alifarrokh

Subscriber
396 پست119 تاپیک

سلام

پوزشن در واقع میاد جای یه تگ رو نسبت به چیزی که شما بهش میگی تعیین میکنی.اگه releativ باشه نسبت به تگ پدرش و اگه absulote باشه نسبت به صفحه.

مثلا اگه شما پوزشن یه تگ رو برابر absulote قرار بدی و بعد left و top ش رو صفر بذاری،چون بهش گفتی نسبت به صفحه تعیین بشه و از چپ و بالا هم صفر پیکسل دور بشه،میاد دقیقا میچسبه به بالا گوشه ی چپ صفحه.

پوزشن حتما باید با یکی از مقادیر چب،بالا،پایین،راست همراه باشه.

در ضمن پوزشن مقدار "فیکسد" رو هم میپذیره که اگه بهش داده بشه اون تگ حتی اگه صفحه اسکرول بشه سر جاش میمونه.دقیقا مثه وقتی یه خراش رو مانیتور شما ایجاد میشه،هر چه قدر اسکرول کنید و این ور اون ور برید اون خراشه هست.

تبریک میگم محمد اقا.انشاءالله از مطالبتون استفاده میکنیم.حالا در چه زمینه میخواین مطلب بنویسین؟گرافیک یا برنامه نویسی؟موفق باشین

2  تشکر
چهار شنبه ، 11 ژوئن 2014     9:39 ب.ظ # پاسخ تائید شده توسط سوال کننده

محمد اسفندیاری

Authorplus
VIP
817 پست10 تاپیک

حالا در مورد position.....ببینید همانطور که از اسمش معلومه یعنی موقعیت و مکان.....با این خصوصیت میشه مکان یک عنصر را مشخص کرد........این خصوصیت چهار مقدار میتواند قبول کنه :

position : absolute;
position : relative;
position : fixed;
position : static;

اون مورد چهارمی که حالت پیش فرض هست....پس کاری با اون نداریم.....مورد سوم هم میایم و به آن خاصیت left و top میدیم و این فاصله ها از پنجره مرورگر حساب میشه.....مثلا همین سمت چپ و پایین رو نگاه کنید......اونجایی که نوشته سون لرن را دوست دارم......کدش مثلا به صورت زیر هست :

دیگه هرچی اسکرول کنیم اون سر جاش ثابت میمونه.......حالا میریم سراغه مورد اول و دوم......ببینید اولی یعنی مکان مطلق و دومی یعنی نسبی.....حالا اینا یعنی چی!!!!

اگر ما بیایم به یک عنصر خاصیت position : absolute; بدهیم در صورتی که هیچ کدام از پدر های آن عنصر خاصیت position : relative; نداشته باشند....آن عنصر نسبت به عنصر body (جد همه عناصر صفحه) موقعیت دهی میشه......حالا اگه بیایم به یکی از پدرهای این عنصر خاصیت position : relative; بدهیم ،  از این به بعد اون عنصره نسبت به این پدره موقعیت دهی میشه نه عنصر body....امیدوارم فهمیده باشین....یا علی

6  تشکر
چهار شنبه ، 11 ژوئن 2014     11:20 ب.ظ #

محمد

Subscriber
40 پست37 تاپیک

نمیدونم چطوری ازتون تشکر کنم ،کاملا فهمیدم قضیه چیه ، از اینکه اینقد ریز به ریز و نکته به نکته توضیح دادین واقعا ممنونم ,

پس الان همین سون لرن را دوست دارم گوشه پایین سمت چپ ، که نوشته z-index:999 یعنی اینکه این از همه باکس از همه ی مقدار ها بالا تره . بعد یه چیزی من برای اینکه بفهمم زد اینکس رو مقدار هاشو تو طراحی بقیه تغییر میدادم هیچ تغییری نمیکرد الان این دقیقا چه کمکی میتونه بکنه ؟

2  تشکر
پنجشنبه ، 12 ژوئن 2014     1:24 ق.ظ #

محمد اسفندیاری

Authorplus
VIP
817 پست10 تاپیک

میشه سوالتو واضحتر بپرسی؟؟

3  تشکر
پنجشنبه ، 12 ژوئن 2014     10:01 ق.ظ #

محمد اسفندیاری

Authorplus
VIP
817 پست10 تاپیک

[quote=27384]سلام پوزشن در واقع میاد جای یه تگ رو نسبت به چیزی که شما بهش میگی تعیین میکنی.اگه releativ باشه نسبت به تگ پدرش و اگه absulote باشه نسبت به صفحه. مثلا اگه شما پوزشن یه تگ رو برابر absulote قرار بدی و بعد left و top ش رو صفر بذاری،چون بهش گفتی نسبت به صفحه تعیین بشه و از چپ و بالا هم صفر پیکسل دور بشه،میاد دقیقا میچسبه به بالا گوشه ی چپ صفحه. پوزشن حتما باید با یکی از مقادیر چب،بالا،پایین،راست همراه باشه. در ضمن پوزشن مقدار "فیکسد" رو هم میپذیره که اگه بهش داده بشه اون تگ حتی اگه صفحه اسکرول بشه سر جاش میمونه.دقیقا مثه وقتی یه خراش رو مانیتور شما ایجاد میشه،هر چه قدر اسکرول کنید و این ور اون ور برید اون خراشه هست. تبریک میگم محمد اقا.انشاءالله از مطالبتون استفاده میکنیم.حالا در چه زمینه میخواین مطلب بنویسین؟گرافیک یا برنامه نویسی؟موفق باشین [/quote]

مخلصیم داداش......بیشتر ابزار و چیزای کاربردی میزارم.......امیدوارم بدردتون بخوره....یا علی

3  تشکر
پست 1 تا 7 (از مجموع 7 پست)

این تاپیک پاسخ تائید شده دارد و بسته شده است .