معرفی HTML : HTML چیست ؟

این تاپیک 9 پاسخ و 10 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  Mr. ReMi ،‏ 4 روز و 18 ساعت پیش .

این تاپیک تاکنون 6102 بازدید داشته است .

تگ شده :  , ,

نویسنده پست
پنجشنبه ، 6 سپتامبر 2012     2:16 ب.ظ #

لقمان آوند

مدیر ارشد
VIP
1704 پست5 تاپیک

HTML چیست ؟

HTML مخفف Hyper Text Markup Language و به معنای « زبان نشانه‌گذاری ابرمتن » است (که البته برخی آنرا « زبان علامت‌گذاری فرامتن » ترجمه کرده‌اند).

اچ‌تی‌ام‌ال، سنگِ‌بنای وب است؛ یک زبان رایانه‌ای که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می‌شود.

دستورالعملهای این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، به وسیلهٔ آنها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وِب، توصیف می‌شود. هر یک از برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند؛ مثلاً برچسبهایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت‌ و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند (Link) به صفحات دیگر در اچ‌تی‌ام‌ال تعریف شده‌اند.

یک سند اچ‌تی‌ام‌ال، یک پرونده مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند htm یا html نامگذاری شده و محتویات آن از برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال تشکیل می‌شود.

مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر برچسبهای اچ‌تی‌ام‌ال هستند، تک‌تک آنها را از داخل سند اچ‌تی‌ام‌ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی (Render) می‌کنند. اچ‌تی‌ام‌ال یک زبان برنامه‌نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمندکردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک نوشتار - نظیر عناوین، تصاویر، فهرستها، بندها و جداول - به کار می‌رود.

از سوی دیگر، اچ‌تی‌ام‌ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه‌آرایی یا تنظیم ظاهر صفحات وب به کار بُرد؛ این وظیفه اکنون بر دوش فناوریهای دیگری چون شیوه‌نامه‌های آبشاری (CSS) است. در واقع امروزه از HTML برای ایجاد شالوده و ساختار کلی صفحه وب ایتفاده می شود و وظیفه زیباسازی و صفحه آرایی بر عهده CSS است .

گفتنی است اچ‌تی‌ام‌ال شکلی از زبان دیگری بنام اس.جی.ام.ال است و « کنسرسیوم وب جهان گستر » آنرا به عنوان استانداردی برای نشانه‌گذاری مستندات ابرمتنی برای عرضه در وب، تدوین کرده است.

آشنایی با برخی تگ های html

• تگ a: این تگ همان طور که پیش تر مثال زدم، برای ایجاد لینک و به صورت جفت به کار می رود. <a> و </a>. این تگ دو attribute بسیار مهم دارد (مهمتر از بقیه به نظر من) که عبارتند از title و rel.
  • تگ b: این تگ هم به صورت جفت به کار می رود و برای بولد (bold) کردن کاربرد دارد. برای مثال </b>سون لرن<b> عبارت «سون لرن» را به نمایش در خواهد آورد.
  • تگ I: یک تگ جفتی دیگر برای نمایش ایتالیک (italic) محتوای داخل آن.
  • تگ U: تگی جفتی برای زیرخط دار کردن (underline) محتوا.
  • هدینگ ها: این دسته از تگ های جفتی شامل <h1>،<h2>، <h3>، <h4>، <h5> و <h6> می شوند که برای سازمان دهی محتوای صفحه به کار می روند.
  • تگ img: یکی از تگ های غیرجفتی که برای نمایش عکس به کار می رود. دارای دو attribute بسیار مهم به نام alt و title.
  • تگ p: این تگ جفتی برای نمایش شروع و پایان یک پاراگراف به کار می رود.
  • تگ title: یکی از مهم ترین تگ های یک صفحه که برای نمایش عنوان آن به کار می رود.
  • تگ ul: این تگ جفتی برای ایجاد لیست به کار می رود. هر یک از اجزاء لیست با بولت (مانند آنچه در کنار همین لیست می بینید) تمیز داده می شوند.
  • تگ ol: این تگ جفتی هم برای ایجاد لیست کاربرد دارد البته اجزاء این لیست با اعداد از هم جدا می شوند.
  • تگ hr: یک تگ غیرجفتی برای ایجاد خط افقی. <hr/>
  • تگ table: تگ جفتی table برای ایجاد جدول به کار می رود. خود این تگ به تنهایی کاری از پیش نمی برد و با استفاده از چندین تگ دیگر است که جدول شکل می گیرد.
  • تگ div : تگ جفتی div برای ایجاد لایه بندی های صفحات وب استفاده می شود . امروزه به جای جدول ها از لایه بندی ها برای ساخت ساختار اصلی صفحات استفاده می شود .

:: ما در سون لرن دوره آموزشی کامل و جامع HTML همراه با مثال های کاربردی رو برای شما محیا کردیم که می تونید از آن استفاده نمایید تا به خوبی این زبون رو فرا بگیرید و حرفه ای شید :

آموزش طراحی وب پایه تا پیشرفته - Html و CSS

:: می توانید از این لینکها نیز استفاده کنید :

18  تشکر
پنجشنبه ، 31 ژانویه 2013     11:34 ب.ظ #

محمّد حسن مهرآذر

Subscriber
34 پست12 تاپیک

سلام آقای آوندی راهنما و توضیحی خیلی مفیدی بود.

7  تشکر
پنجشنبه ، 18 سپتامبر 2014     1:39 ق.ظ #

iman ghaderi

Subscriber
1 پست0 تاپیک

salam

vaghean webe aaaali dariin

ishalaa be zoodi miam to ghesmate vip

2  تشکر
یکشنبه ، 21 دسامبر 2014     12:17 ق.ظ #

سید احسان عظیمی

Subscriber
16 پست6 تاپیک

من تو این سایت خیلی مشکلاتم تو طراحی وب حل شد.ممنونم

2  تشکر
چهار شنبه ، 31 دسامبر 2014     8:58 ق.ظ #

reza____ebliser

Subscriber
568 پست67 تاپیک

سلام خسته نباشید

الان خیلی وقته که سون لرن تعطیل شده و کسی جواب نمیده به ما

آقای آوند ، اساتید سون لرن ، دوستان ،  لطفاً یکی  بنده رو راهنمایی کنه تو این زمینه

من میخوام پارامتر های خروجیمو به شکلی که گفتم دریافت کنم

باید چیکار کنم ؟

اینم تایپیکی که ساختم

http://www.7learn.com/forums/topic/%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA%D8%B1-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%DB%8C%DA%A9-%D9%81%D8%B1%D9%85-%DA%86%D8%B7%D9%88

2  تشکر
چهار شنبه ، 3 آگوست 2016     7:13 ب.ظ #

وبارتما فروزش

Subscriber
1 پست0 تاپیک

مطالب خیلی آموزنده بودن .خوشحال می شم به سایت ما هم سر بزنید.

www.webartma.com

0  تشکر
سه شنبه ، 30 آگوست 2016     7:52 ق.ظ #

سید مهدی لعل موسوی

Subscriber
2 پست0 تاپیک

سلام ببخشید من تمام تلاشم رو کردم که تاپیک جدیدبسازم ولی نشد

همینجا جوابم رو بدهید

من در نرم افزارSublime Text3 کار میکنم اما بدلیل تایپ کردن خسته شدم لطفا کمکم کنید که روش سریع نویسی

کد را آموزش دهید چون هرچی که میگردم مطالبی پیدا میکنم اما هیچ کدام جواب نمیده

2  تشکر
شنبه ، 24 سپتامبر 2016     12:49 ب.ظ #

mahian90

Subscriber
1 پست0 تاپیک

سلام. من یه صفحه استاتیک برای سایت شخصیم درست کردم. الان باید زوم رو روی 80% بزارم تا صفحه درست نمایش داده بشه. چطور میتونم این مشکل رو حل کنم؟ قالب اصلی رو از جای دیگ برداشتم زیاد از کدهاش سرم نمیشه فقط در حد یه تغییرات کوچیک بلدم. متشکر میشم پاسخ بدید

0  تشکر
شنبه ، 24 سپتامبر 2016     4:29 ب.ظ #

مهران

Subscriber
166 پست2 تاپیک

دوست عزیز mahian90

اگر به تاریخ این تاپیک توجه کنید مال 4 سال پیشه و برای سوالتون باید تاپیک جدید در سایت باز کنید

در مورد سوالتون هم من می تونم کمکتون کنم اگر با کد ها آشنایی داشته باشید خیلی ساده است

قالب رو در جایی آپلود کنید و لینک دانلود بدید تا من براتون ردیف کنم

موفق باشید

1  تشکر
یکشنبه ، 4 دسامبر 2016     5:33 ب.ظ #

Mr. ReMi

Subscriber
10 پست1 تاپیک

اینو نمیتونم دیکد کنم کمممممممممممممک

0  تشکر
پست 1 تا 10 (از مجموع 10 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .