سوال در مورد تفریق و ضرب اعداد باینری

این تاپیک 4 پاسخ و 3 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  aseman313 ،‏ 3 سال پیش .

این تاپیک تاکنون 9360 بازدید داشته است .

نویسنده پست
شنبه ، 13 جولای 2013     1:08 ب.ظ #

Sina4everafter

Subscriber
14 پست16 تاپیک

سلام.اگر امکانش هست بند رو راهنمایی کنید.

می خواستم فرمول حل تفریق و ضرب اعداد باینری و بدونم.

مثلا تفریق زیر:

101101-100111

که جوابش میشه: 000110 و جواب ضربش میشه:110111

میشه راهنمایی کنیدکه چه طور حل شده؟ممنون.

23  تشکر
شنبه ، 13 جولای 2013     10:59 ب.ظ #

کیوان علی محمدی

Authorplus
VIP
1792 پست4 تاپیک

سلام دوست عزیز،محاسبات در سیستم باینری یا همون دودویی مثل سیستم دسیمال یا همون دهدهی معمولیه خودمونه،فقرقش اینه که تو سیستم دهددهی ما تو جمع مثلا ده بر یک داشتیم توی سیستم دودویی ما دو بر یک داریم.

توی سیستم دودویی توجه یه این نکات ضروریه :

اگه توجه کنید توی خط آخر نوشته 1+1=10،این به خاطر همون دو بر یک هستش،ما صفر رو باقی میذاریم و یک رو به بعدی منتقل میکنیم.

جمع عبارت بالا به این صورت میشه :

خوب برای تفریق هم شبیه همون بالاست فقط باید این نکات رو رعایت کنید :

البته یه نکته راجب صفر منهای یک باید بگم اونم اینه که برای انجام این تفریق ما باید یک رو از مبنای عدد (که این جا میشه عدد 2) کم کنیم و توی مرحله بعد به حساب بیاریم.

خوب پس تفریق عبارت بالا میشه :

برای ضرب هم باید بگم که دقیقا شبیه سیستم دهدهی هستش

نتیجه عبارت ضرب بالا میشه :

موفق و پیروز باشید.

59  تشکر
سه شنبه ، 19 نوامبر 2013     4:13 ق.ظ #

aseman313

Subscriber
5 پست1 تاپیک

با عرض سلام و خداقوت

جناب علی محمدی میشه ابتدایی تر هم بگین، یا حداقل لینکی رو معرفی کنید که ابتدایی توضیح داده باشه.

بنده رشته ام رو در مقطع کارشناسی از حسابداری به نرم افزار تغییر دادم، و الان فهم دروس نرم افزار برام بسیار مشکله

به همین خاطر هر چه سعی میکنم متوجه این جمع و تفریق ها نمیشم !!!!

" اجرکم عندا... "

10  تشکر
سه شنبه ، 19 نوامبر 2013     9:55 ق.ظ #

کیوان علی محمدی

Authorplus
VIP
1792 پست4 تاپیک

سلام دوست عزیز،من خیلی ساده توضیح دادم و قواعد مبنا و پایه رو هم گفتم،توی کتاب های برنامه نویسی مثل اسمبلی یا سی این قواعد احتمالا توضیح داده شده،توی نت می توندی سرچ کنید عملیات ریاضی برای سیستم دودویی.به احتمال زیاد نتایج خوبی بدست میارید.

12  تشکر
سه شنبه ، 19 نوامبر 2013     9:47 ب.ظ #

aseman313

Subscriber
5 پست1 تاپیک

سلام مجدد[/ltr]

با تشکر از توجه شما

بنده با تلاش های فراوان منبع بسیار خوبی برای دوستانی که اطلاعات بسیار کمی در مورد سرفصلهای درس طراحی دیجیتال یا مدار منطقی دارند، پیدا کردم،

و تا اونجایی که اطلاع دارم هم به درد بچه های کاردانی نرم افزار و الکترونیک میخوره و هم به درد بچه های سوم هنرستان الکترونیک (البته شاید در برخی از رشته های دیگر هم استفاده بشه_که متاسفانه از دروس رشته های دیگه دقیقا مطلع نیستم.)

و نکته قابل توجه اینکه ، در این کتاب تمام مطالب از ابتدا توضیح داده شده و با استفاده از شکل و رنگهای مختلف و بطور کاملا واضح مباحث مربوط به مبانی الکترونیک را توضیح داده.

دانلود :  کتاب مبانی دیجیتال سوم هنرستان فنی و حرفه ای رشته الکترونیک_ چاپ 1392

7  تشکر
پست 1 تا 5 (از مجموع 5 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .