تفاوت جاوااسکریپت و ajax

این تاپیک 3 پاسخ و 4 مشارکت کننده دارد . آخرین آپدیت توسط :  Shahin-Sorkh ،‏ 3 سال و 3 ماه پیش .

این تاپیک تاکنون 1762 بازدید داشته است .

نویسنده پست
سه شنبه ، 13 آگوست 2013     10:52 ق.ظ #

elh@m

Subscriber
6 پست14 تاپیک

سلام...

تفاوت ajax , javascript در چیه؟؟

مزایا و معایب هر کدوم چیه؟؟

مثلا من اعتبارسنجی فرم سایتم که با php هست رو با جاوااسکریپت انجام بدم یا ajax چه تفاوتی میکنه؟؟

0  تشکر
سه شنبه ، 13 آگوست 2013     11:39 ق.ظ #

elham.e

Subscriber
91 پست10 تاپیک

سلام من در حده فهم خودم از ajax میگم شاید به دردت خورد

وقتی داری با یک صفحه کار میکنی برای تبادل اطلاعات بین سرور و سایتت اون صفحه باید یه بار لود بشه اما حالا ajax چی میگه ؟میگه که نیازی نیس تمام سایت یه بار دیگه لود بشه فقط اون قسمتی که میره و اطلاات رو از سرور میگیره و میاره از اول لود بشه این باعث میشه سرعت بالابره و از هم مهم تر ترافیک سمت سرور رو خیلی کم تر میکنه ajax مخفف جاوا اسکریپت و xml غیر هم زمان هست غیر هم زمانش واسه چی؟واسه اینکه هم زمانی که داره با سرور صحبت میکنه browserت توی صفحه موجوده مثلا وقتی میری توی گوگل مپ با zoom in  و zoom out و zoom around کردن روی یه شهر میتونی به قسمت های مختلفش بری اونجا مثلا کل صفحه لود نمیشه و فقط قسمت هایی که داری باهاشون کار میکنی لود میشه یا مثل یاهو مسنجر

ولی یاهو مپ رو اگه نگاه کنی اون دیه ajax نیست و بلکه یک فلش هست! یا مثلا ممکنه یه بازی انلاین رو ببینی و اون فقط یه انیمیش ساخته شده با جاوا اسکریپت باشه

ولی توی یک صفحه وب بدون استفاده از تکنولوژی ajax  برای رو و بدل کردن اطلاعات باید کل صفحه برای سرور ارسال بشه سرور اطلاعات را با پایگاه داده کنترل کنه و پاسخ را در یک صفحه کاملا جدید برای کامپیوتر ما بفرسته

در مورد اعتبار سنجی واسه php من تازه یکم از کداشو یاد گرفتم ولی اغلب برای اعتبارسنجی و کار با پایگاه داده از ajax استفاده میشه

حالا ایشالا دوستان میان و جواب های کامل تری رو میگن

3  تشکر
جمعه ، 23 آگوست 2013     8:09 ب.ظ #

mehran90

Subscriber
72 پست5 تاپیک

سلام برای اعنبار سنجی فرم ها اگر به اطلاعات سرور نیاز نداشته باشید باید از جاوا استفاده کنید مثلا برای چک کردن تعداد حروف پسوورد از جاوا استفاده میشه اما برای چک کردن هایی که به اطلاعات سرور نیاز داره از ایجاکس استفاده میشه مثلا برای وقتی که میخوای username ای که کاربر وارد میکنه رو چک کنی که قبلا وجود نداشته باشه باید به وسیله ای جاکس به یه صفحه php بری و در دیتابیس جستجو کنی ...

3  تشکر
چهار شنبه ، 28 آگوست 2013     7:22 ب.ظ #

Shahin-Sorkh

Subscriber
7 پست3 تاپیک

در اصل ای‌جکس یک تکنیکیه که از جاوااسکریپت و xml استفاده می‌کنه

به بیان بهتر:
ای‌جکس یک تکنیک و جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسیه

به همین خاطر کلا قابل قیاس نیستن!

1  تشکر
پست 1 تا 4 (از مجموع 4 پست)

برای پاسخ دادن به این تاپیک باید وارد سایت شوید .